Zarabianie na programowaniu – jedna z popularniejszych metod freelancigu

Zarabianie na programowaniu kojarzy nam się z pracą na etacie. Nie zawsze jednak tak jest. Istnieje coś takiego jak freelancing. Freelancing jest bardzo elastyczną możliwością zarobku. Otwiera przed Tobą drogę do wielu branż, w ramach których możesz zarabiać pieniądze. Są jednak dziedziny bardziej popularne i te rzadziej wykorzystywane. Jednymi z najczęściej powierzanych zadań są zlecenia jako programista. Są one również najlepiej opłacalne, bowiem za jedno zlecenie można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych. Jak dokładnie prezentuje się freelancing programistyczny i zarabianie na programowaniu?

Więcej o freelancingu przeczytasz w TYM artykule.

zarabianie na programowaniu - zdjęcie 1

Freelancer programista. Zarabiaj jako programista w Internecie.

Freelancer programista. Jakich umiejętności potrzebujesz?

Nie ma jasno określonej wiedzy, którą freelancer programista powinien posiadać. Oczywiście powinna być ona jak największa, ale możesz być również na poziomie początkującym. Zleceniodawcy udostępniają do wykonania różne zadania, od tych najprostszych, na przykład pocięcia i zakodowania szablonu, kończąc na profesjonalnych systemach, takich jak ogromne sklepy internetowe. Jeśli dopiero chcesz zacząć, to wystarczy rozbudowany kurs online, który przedstawi Ci podstawowe rzeczy. Nie zapłacisz za niego więcej niż 80 złotych. Rzecz jasna im więcej języków programowania umiesz, tym lepiej – pozwoli Ci to przyjmować bardziej rozległe zlecenia, tym samym zdobywać więcej pieniędzy. Sam więc widzisz, że zarabianie na programowaniu może być dla każdego.

zarabianie na programowaniu - zdjęcie 2

Freelancer programista. Zarabiaj jako programista w Internecie.

Zlecenia jako programista. Jak się pokazać i wybić?

Jak zarobić na programowaniu? Jako freelancer programista będziesz musiał walczyć o klienta, aby otrzymać zlecenie, tym samym po prostu przebić oferty pozostałych wykonawców. Masz kilka sposobności zaprezentowania swoich umiejętności i wyróżnienia się na tle konkurencji.

Jak zarobić na programowaniu? Portfolio podstawą

Najważniejszy atrybut. Możliwość spojrzenia na najlepsze wykonane przez Ciebie prace. Jeśli dopiero zaczynasz, to portfolio nie musi być specjalnie rozbudowane. Twój klient musi mieć jednak szansę zobaczyć w czym do tej pory brałeś udział. Najlepiej, by portfolio było przedstawione w postaci jednej strony WWW, która opowie coś więcej o Tobie i zaoferuje kilka dróg kontaktu z Tobą – coś na zasadzie internetowej wizytówki. Możesz również wbudować tam funkcje dodatkowe, takie jak live chat, dzięki któremu na bieżąco będziesz odpowiadać na pytania zainteresowanych Twoją pomocą.

Jeśli ukończyłeś jakiś kurs i posiadasz certyfikat, to możesz się tym pochwalić w swoim portfolio.

Jak zarobić na programowaniu? Szukaj w kilku miejscach

Przede wszystkim na branżowych portalach. Są serwisy przeznaczone pod freelancing każdego typu (na przykład Freelanceria), ale również strony skupione wokół jednej dziedziny, gdzie zamieszczane są zlecenia jako programista. Istnieją także fora programistyczne, które posiadają własne działy z zamówieniami. Możesz tam zarówno ogłaszać się, jak i przeglądać zadania do wykonania. Możesz też dołączyć do grup na Facebook.com. Publikowane są tam wpisy osób poszukujących wykonawców określonych zadań. Jak więc widzisz, miejsc do zarobku jest całkiem sporo.

Jak zarobić na programowaniu? Bądź elastyczny

Zwłaszcza na początku. Jeśli Twoje umiejętności są podstawowe, a portfolio zawiera dopiero kilka małych pozycji, to powinieneś wesprzeć się się innymi atrybutami. Mowa tu o czasie wykonania i koszcie realizacji. Jeśli zaproponujesz krótki czas ukończenia, to będziesz miał znacznie większą szansę na przyjęcie zlecenia – dużo klientów potrzebuje wykonania “na wczoraj”. Możesz też zaproponować niższą cenę za całość. Wielkość zapłaty najczęściej jest najważniejszym parametrem, na który patrzy Twój przyszły klient.

zarabianie na programowaniu - zdjęcie 3

Freelancer programista. Zarabiaj jako programista w Internecie.

Zarabianie na programowaniu. Ile zyskasz?

Wszystko zależy od posiadanych przez Ciebie umiejętności. Za proste zlecenia jako programista otrzymasz od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zadania rozbudowane, wymagające tygodni lub miesięcy pracy, opiewają na kwoty kilku tysięcy, czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zarabianie na programowaniu stanie się jeszcze łatwiejsze, jeśli będziesz starał się wciąż powiększać swoją wiedzę. Pozwoli Ci to przyjmować więcej zleceń, za które będziesz otrzymywać większe wynagrodzenie.

zarabianie na programowaniu - zdjęcie 4

Freelancer programista. Zarabiaj jako programista w Internecie.

Zarabianie na programowaniu. Podsumowanie

Mamy nadzieje, że wszystko stało się dla Ciebie jasne. Pamiętaj jednak, że zarabianie na programowaniu przez Internet to świadomy wybór, więc dokładnie się na nim zastanów. Nie zapominaj również, że nie musisz rezygnować z pracy na etacie. Możesz połączyć swoje regularne zadania z dodatkiem po pracy w postaci freelancingu.

Staraj się unikać standardowych błędów podczas wykonywania prac przez Internet lub zlecenia jako programista. Jakich?

Jakich błędów ustrzec się podczas zaczynania pracy przez Internet? Przeczytasz w TYM artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *