Sklep internetowy, czy promowanie produktów? Wady i zalety obu rozwiązań

Sklep internetowy to miejsce, w którym można dokonać zakupów bez wychodzenia z domu. Jeśli zastanawiasz się nad promowaniem programów partnerskich i produktów ze sklepów internetowych, to istnieje duża szansa, że w Twojej głowie pojawiła się myśl – “może zrobię własny sklep internetowy?”. Jednak przed podjęciem decyzji o założeniu własnego biznesu, koniecznie zapoznaj się z wadami i zaletami obu rozwiązań. Jak wygląda promowanie produktów? Jak założyć własny sklep internetowy?

promowanie produktów, sklep internetowy - zdjęcie 1

Własny sklep internetowy, a afiliacja

Afiliacja to polecanie produktów i usług zewnętrznych firm, często sklepów internetowych, chcących zwiększyć popularność swoich towarów. Tworzone więc są sklepy internetowe, które pozwalają Ci reklamować daną usługę, jednocześnie otrzymywać wynagrodzenie za każdą osobę, która z Twojego polecenia skorzysta z oferty. Jest to bardzo wygodny model zarabiania, w którym zajmujesz się wyłącznie promowaniem. Minusem jest to, że możesz liczyć jedynie na procent od wartości całego zamówienia, które zostało dzięki Tobie zrealizowane.

Chcesz wiedzieć więcej o afiliacji i zarabianiu na programach partnerskich? Wszystko znajdziesz w specjalnie przygotowanym artykule! Przeczytasz go TUTAJ.

Własny sklep internetowy to znacznie bardziej rozbudowana inicjatywa, która wymaga zbudowania autorskiej platformy z asortymentem. Jest to rozwiązanie często znacznie bardziej opłacalne, w końcu samodzielnie ustalasz cenę produktu, tym samym swoją prowizję, lecz wymaga budżetu i pieniędzy do zainwestowania. 

promowanie produktów, sklep internetowy - zdjęcie 2

Promowanie produktów, czy własny sklep internetowy? Na co się zdecydować?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oba rozwiązania mają zarówno plusy, jak i minusy. Porównajmy afiliację z własnym sklepem internetowym w formie czytelnej tabeli, dzięki czemu wszystko stanie się jasne.

Własny sklep internetowy

Afiliacja, czyli promowanie produktów

Otrzymujesz całą prowizję ze sprzedaży

Ceny są ustalane przez Ciebie indywidualnie. Samemu decydujesz, ile prowizji chcesz otrzymywać od każdego sprzedanego produktu.

Otrzymujesz jedynie procent od sprzedaży

Możesz liczyć jedynie na kilka procent od wartości zakupionych towarów. Nadal jednak może przynieść Ci to bardzo dobry zysk.

Osobiście ustalasz asortyment

Masz wpływ na produkty, które będą sprzedawane. Możesz decydować o ich jakości, wykonaniu, dostępności i innych kwestiach, które mają znaczenie w sprzedaży i zadowoleniu przyszłych klientów.

Musisz zdać się na asortyment istniejącego już sklepu

Nie masz wpływu na ofertę promowanego sklepu internetowego. Z afiliacji korzystają duże, pewne marki, lecz mimo wszystko nie masz bezpośredniego wpływu na zadowolenie klienta z towaru.

Pełnia władzy

Decydujesz o wszystkich aspektach swojego sklepu internetowego – wyglądzie, opisach, systemie, z którego będziesz korzystać, sposobie obsługi klienta, kreowaniu wizerunku i wszystkich pozostałych kwestiach. Własny sklep internetowy jest Twoim dzieckiem.

Nie możesz wpłynąć na program partnerski

Nie masz wpływu na jakikolwiek aspekt sklepu internetowego, którego promowaniem się zajmujesz. Twoim jedynym zadaniem jest zwiększenie sprzedaży i zainteresowania produktami firmy.

 promowanie produktów, sklep internetowy - zdjęcie 3

Perfekcyjne dopasowanie

Jeśli chcesz promować swój sklep internetowy poprzez, na przykład, bloga, to sklep internetowy będzie w tym celu doskonałym wyborem. Możesz idealnie dopasować sprzedawane towary do tematyki Twojego zaplecza reklamowego. Nikt przecież nie zna Twoich fanów i czytelników lepiej od Ciebie.

Dopasowanie nie do końca idealne

W afiliacji promujesz program, który niekoniecznie musi idealnie pasować do Twojego zaplecza reklamowego. Sieci afiliacyjne zapewniają Ci setki programów partnerskich, więc z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie, lecz zawsze będzie to coś, co nie było tworzone specjalnie pod Twoją społeczność.

Osobiście zajmujesz się wysyłką towarów

Musisz spędzić swój czas na realizacji paczek. Jeśli nie chcesz poświęcać czasu pakunkowi, to możesz zatrudnić pracownika, który się tym zajmie, rzecz jasna za odpowiednie wynagrodzenie. Jest to jednak dodatkowe zajęcie, które pojawia się przy własnym sklepie internetowym.

Wysyłką towarów zajmuje się firma

Zamówienia realizuje sklep internetowy, w którym zamówienie zostało złożone. Tym samym nie ponosisz żadnych, dodatkowych kosztów pracowniczych. Oszczędzasz więc swój czas i pieniądze, ale nie masz wpływu na jakość zapakowania towaru.

Sporo rzeczy na głowie

Regulaminy, obsługa klientów, kwestie prawne, doradztwo – tym wszystkim musisz się zająć. Sprawia to, że musisz poświęcić swojemu biznesowi sporą ilość czasu lub zatrudnić ludzi, którzy Cię odciążą.

Zajmujesz się tylko promowaniem

Resztę bierze na swoje barki sklep internetowy. To firma obsłuży klientów, doradzi im w wyborze najlepszego towaru i przygotuje wszystkie niezbędne materiały, a sieć afiliacyjna nierzadko udostępni kreacje graficzne, które możesz wykorzystać do promocji.

 promowanie produktów, sklep internetowy - zdjęcie 4

Musisz wydać pieniądze

Sklep internetowy wiąże się z kosztami. Nie muszą być one kosmiczne, lecz trzeba posiadać jakiekolwiek środki do zainwestowania. Domena, hosting, system sklepu – na to wszystko trzeba wydać pieniądze.

Nie musisz wydawać żadnych pieniędzy

Afiliacja nie wymaga od Ciebie inwestowania środków własnych. Wymaga za to poświęcenia czasu przy tworzeniu zaplecza reklamowego lub przygotowania odpowiednich materiałów, na przykład, artykułów eksperckich. Możesz wydać pieniądze, chociażby, na unikalne bannery, które idealnie dopasują się do Twojego bloga, ale jest to koszt dodatkowy i nie wymagany przy promowaniu programów partnerskich.

Otrzymujesz pieniądze natychmiast

Klient płaci za towar, a pieniądze od razu otrzymujesz na swoje konto bankowe lub konto w serwisie z płatnościami, na przykład w PayU. Masz więc stały przepływ gotówki i nie musisz czekać na wypłatę swoich środków.

Rozliczanie lead-a może długo trwać

Twoja prowizja od sprzedaży może być rozliczana przez długi okres czasu, niekiedy nawet 30 dni. Sprawia to, że na swoje wynagrodzenie musisz czekać całkiem długo.

Musisz posiadać swoją firmę

Sklep internetowy to biznes, w którym musisz posiadać swoją działalność gospodarczą. Regularnie będziesz wystawiać rachunki i faktury swoim klientom.

Firma nie jest wymagana

Afiliacja nie wymaga od Ciebie posiadania własnej firmy. Możesz zwyczajnie odprowadzać podatek do swojego Urzędy Skarbowego. Działalność gospodarcza może być przez Ciebie założona, ale nie musi.

Twój sklep – Twoja własność

Sklep internetowy jest Twój, dlatego też samemu podejmiesz decyzje o ewentualnym zaprzestaniu świadczenia usług. Jeśli jednak tego nie zrobisz, to będzie on na bieżąco działał, gwarantując Ci ciągłe, poprawne działanie.

Brak gwarancji dostępności

Nikt nie gwarantuje Ci długotrwałej dostępności programu partnerskiego. Mimo, iż takie sytuacje rzadko się zdarzają, to dany sklep internetowy może zwyczajnie zniknąć lub zamknąć swój program partnerski, tym samym Twój trud w promocję może pójść na marne.

Własny sklep internetowy wymaga czasu

Zbudowanie sklepu, opracowanie i dodanie produktów, zlecenie ich wykonania, praca nad szablonem sklepu – to wszystko zabiera Twój cenny czas. Może on zwrócić się w ilości zarobionych pieniędzy, lecz pamiętaj, że własny biznes wymaga od Ciebie sporo poświęcenia.

Programy partnerskie też wymagają czasu

Czas ten spędzisz przede wszystkim na promocji programu partnerskiego. Musisz jednak wiedzieć, że czas zabiera również oczekiwanie na zaakceptowanie Twojego zaplecza reklamowego i przekazanie dostępu do danego programu. To wszystko może trwać nawet kilka dni, zależnie od wybranej sieci afiliacyjnej.

promowanie produktów, sklep internetowy - zdjęcie 5

Własny sklep internetowy, a promowanie produktów. Czas działać!

Wiesz już jakie są mocne i słabe strony afiliacji i własnego sklepu internetowego. Jak jednak skorzystać z obu rozwiązań?

Jak zbudować własny sklep internetowy?

Najwygodniej zrobić to poprzez gotowy system – tzw. CMS, który intuicyjnie pozwoli Ci skonfigurować swój sklep i szybko zająć się sprzedażą produktów. Istnieje dużo serwisów, które oferują swoim klientom takie narzędzia, na przykład, Nazwa.pl lub Shoper. Dzięki nim stworzysz własną platformę nawet bez wiedzy programistycznej. Pomogą Ci one także w doborze domeny i odpowiedniego hostingu.

promowanie produktów, sklep internetowy - zdjęcie 6

Jak korzystać z afiliacji? Jak wygląda promowanie produktów?

Podstawą jest sieć afiliacyjna. Posiada ona bazę dziesiątek, czasami nawet setek programów partnerskich, których promowanie możesz rozpocząć. Ważny jest wybór sklepu internetowego, któremu najbliżej jest do tematyki Twojego zaplecza reklamowego. Warto więc decydować się na współpracę z firmami, które posiadają w swojej ofercie rozbudowany wachlarz programów partnerskich.

Jaki program partnerski warto wybrać, by zarobić jak najwięcej? Sprawdź w specjalnie przygotowanym artykule! Znajdziesz go TUTAJ.

promowanie produktów, sklep internetowy - zdjęcie 7

Podsumujmy – co się bardziej opłaca? Własny sklep internetowy, czy promowanie produktów?

Jeśli nadal masz kłopot z podjęciem ostatecznej decyzji, to pozwól, że krótko podsumujemy wszystkie informacje, jakie Ci dzisiaj przedstawiliśmy. Jeśli nie masz pieniędzy i dopiero zaczynasz swoją przygodę z zarabianiem przez Internet, to jasne jest, że afiliacja będzie lepszym wyjściem. Promowanie programów partnerskich nie wymaga inwestycji i pozwala Ci nauczyć się podstaw reklamy. Jeśli pewnego dnia stwierdzisz, że afiliacja przynosi Ci zbyt mały zysk, to zawsze możesz wydać zarobione środki na własny e-sklep. Jak w skrócie prezentuje się zestawienie obu rozwiązań?

Własny sklep internetowy Afiliacja – promowanie produktów
Zarobek

Własny sklep internetowy, a promowanie produktów

Zależy od ustalonych przez Ciebie cen. Procent od wartości zamówienia.
Decyzyjność

Własny sklep internetowy, a promowanie produktów

Ustalasz asortyment, marketing, wygląd sklepu i dbasz o każdy inny aspekt. Nie masz wpływu na promowany program partnerski.
Dopasowanie

Własny sklep internetowy, a promowanie produktów

Możesz idealnie dopasować swój sklep pod zaplecze reklamowe. Programy partnerskie nie są tworzone specjalnie pod Twoje zaplecze reklamowe.
Czas

Własny sklep internetowy, a promowanie produktów

Własny sklep wymaga sporej ilości poświęconego czasu. Poświęcasz czas wyłącznie na promowanie.
Wydatki

Własny sklep internetowy, a promowanie produktów

Musisz posiadać budżet na budowę sklepu. Nie musisz wydawać żadnych pieniędzy.
Szybkość wypłaty

Własny sklep internetowy, a promowanie produktów

Natychmiast otrzymujesz pieniądze od klientów. Akceptacja lead-a zależna od programu – może trwać od kilku minut do kilkudziesięciu dni; szybkość wypłaty zależna od wybranej sieci afiliacyjnej.
Firma

Własny sklep internetowy, a promowanie produktów

Wymagana. Niewymagana.
Dostępność

Własny sklep internetowy, a promowanie produktów

Sklep jest Twoją własnością i samodzielnie zdecydujesz o zaprzestaniu usług. Nie masz wpływu na program partnerski, więc w pewnym momencie może on zniknąć.

Chcesz wiedzieć więcej?

Własny sklep internetowy wymaga wydania pieniędzy. Czy możliwe jest generowanie zysku w Internecie bez inwestycji? Koniecznie przeczytaj inne artykuły z branży zarabiania przez Internet na naszym blogu.

Jak pracować przez Internet bez wkładu własnego? Sprawdź w specjalnie przygotowanym artykule! Znajdziesz go TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *