Praca w domu Plusy i Minusy

Praca w domu plusy i minusy. Skoro jesteś tutaj, to oznacza, że w Twojej głowie pojawia się zarabianie przez Internet, praca chałupnicza i zastanawiasz się nad takim rodzajem działalności zawodowej. Musisz wiedzieć, że właściwie każdy tryb zarobku, również praca w domu, ma zarówno zalety, jak i wady. Istnieje przekonanie, że taki rodzaj zatrudnienia jest najlepszym z możliwych, w końcu pracujemy ze swojego miejsca zamieszkania, gdzie mamy wszystko pod ręką, możemy komfortowo zjeść posiłki, do tego jest wygodnie i przytulnie. Prawda leży jednak po środku i wymaga głębszej analizy tematu. W tym artykule pokażemy Ci jak wygląda praca w domu i przybliżymy Ci dokładniej cechy zarabiania online, żebyś mógł świadomie podjąć decyzję.

Zalety zaznaczyliśmy kolorem zielonym, a wady czerwonym. Jeśli coś ma zarówno dobre, jak i złe strony, to znajdziesz to oznaczone kolorem żółtym.

Sam dysponujesz swoim czasem… (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet plusy)

Jakie są plusy zarabiania przez Internet? Zacznijmy od początku. Praca chałupnicza nie nakazuje Ci pracować 8 godzin dziennie. To nie etat. Praca w domu pozwala Ci samemu ustalić ile chcesz poświęcić dziennie czasu przed komputerem. Jednego dnia może to być 7 godzin, innego 10. Im więcej będziesz pracować, tym więcej zadań wykonasz, a to właśnie za ich ukończenie najczęściej otrzymasz wynagrodzenie. Nie należy jednak popadać w przesadę.

…ale zawsze jest go za mało (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet minusy)

Jeśli jesteś perfekcjonistą, to może być Ci ciężko zamknąć projekty. Praca w domu sprawia, że zawsze bowiem znajdzie się coś, co można poprawić. Może dodać kolejne zdania do tekstu? Zaprogramować następne funkcje strony? Wykonać kilka innych zleceń? Wysyłać jeszcze trochę linków reklamowych? Zarabianie przez Internet może powodować, że zawsze jest coś do zrobienia. Żeby tego uniknąć musisz jasno określić sobie zakres pracy, żeby nie spędzać całego dnia przed ekranem. Praca chałupnicza czasami powoduje sytuacje, że wyjrzysz za okno i już będzie ciemno, ale nie będzie to 20 wieczorem, a 5 nad ranem. W związku z tym musisz pamiętać, że zdarzają się dni, podczas których praca w domu zajmuje więcej czasu niż powinna i będziesz mieć całkiem spore nadgodziny.

Niezależność (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet plusy)

Zarabianie przez Internet ma dużo zalet. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale w większości przypadków nie będziesz trybikiem w korporacyjnej machinie. Praca w domu sprawia, że będziesz zarabiał dla siebie i otrzymywał wynagrodzenie za wykonaną pracę lub zlecenie. Odczujesz dzięki temu o wiele większą satysfakcję i radość z wykonywanych zadań. Praca w domu będzie przynosiła Ci zysk dopóki Twoje działania lub wykonywane zlecenia będą dawały rezultat i przyciągały kolejne osoby. Dodatkowo to tylko od Twojej pomysłowości i zaangażowania będzie zależał Twój sukces, a jeśli go osiągniesz, to zbierzesz jego wszystkie owoce.

Jeśli chcesz poznać więcej informacji o freelancingu, to koniecznie przeczytaj TEN artykuł. (wkrótce)

Potrzebne samozaparcie (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet minusy)

Praca w domu wymaga od Ciebie pewnych cech, które musisz posiadać. Przede wszystkim jest to samozaparcie i chęć dążenia do celu. Zarabianie przez Internet ma to do siebie, że nie będziesz miał nad sobą kogoś, kto będzie patrzył Ci na ręce. Nikt nie będzie miał również możliwości kontrolowania Cię w ścisły sposób. Praca chałupnicza polega na tym, że sam będziesz musiał skupić się na swoich zadaniach i wykonać je w jak najlepszy sposób. Do tego przyda się zdolność dobrej organizacji czasu. Będziesz musiał wykonać określone zadania w jak najkrótszym czasie. W tym celu dobrze przygotować sobie grafik lub korzystać z aplikacji kreatywnych. Możesz również tworzyć listy zadań z kilkoma kategoriami, na przykład: ważne, pilne, pomysły, w trakcie realizacji, gotowe. Pamiętaj też, że praca chałupnicza to działanie w swoim własnym miejscu pracy i sam będziesz musiał je porządkować.

Praca w domu wymaga od Ciebie organizowania swojego miejsca pracy, którym zajmujemy się w TYM artykule (wkrótce).

Zarabianie przez Internet może powodować problemy z koncentracją, zwłaszcza na początku. Chcemy zrobić sobie 5 minut przerwy na oglądanie filmików na YouTube, a nagle mijają 3 godziny. W tym również pomogą Ci aplikacje kreatywne.

Brak wykształcenia (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet plusy)

Praca chałupnicza w sporej części wykonywanych zadań nie wymaga od Ciebie żadnego wykształcenia. Praca przez Internet nie obliguje Cię do bycia magistrem. Wyjątkiem są rzecz jasna umowy z firmami, gdzie pracujesz zdalnie. Wtedy musisz przejść przez wewnętrzną rekrutację. Natomiast praca w domu i zarabianie jako freelancer lub współpracowanie z sieciami afiliacyjnymi nie wymaga od Ciebie dyplomu ukończenia uczelni.

Praca w domu plusy i minusy - zdjęcie 1

Śmieciowa umowa (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet minusy)

Umowami, które przodują w zarobku zdalnym są zdecydowanie umowa o dzieło i umowa zlecenie. Praca chałupnicza nie gwarantuje Ci więc takich przywilejów jak umowa o pracę. Nie obowiązuje Cię na przykład płatny urlop. Dodatkowo, jeśli będziesz freelancerem, to będziesz musiał zajmować się całą “papierkową robotą”, czyli umowami z klientami, wystawianiem faktur itd.. Jeśli praca chałupnicza jest tym, na co chcesz się zdecydować, to musisz być na to gotowy.

Samotna praca (praca w domu plusy i minusy)

(praca przez Internet plusy i minusy)

Praca w domu sprawia, że nie masz fizycznego kontaktu z innymi pracownikami firmy lub ogólnie ludźmi. Siedzisz sam, najczęściej w swoim pokoju. Nieco utrudniony jest również przepływ informacji w związku z brakiem kontaktu twarzą w twarz. Zarabianie przez Internet może także stwarzać nieporozumienia w kontaktach ze zleceniodawcą lub pracodawcą. Odbiera Ci to też w pewnym stopniu możliwość rozwoju i uczenia się od kolegów i koleżanek z firmy.

Dla jednych jest to zaleta, bo mają pełen spokój i ciszę pozwalającą się w pełni skupić, dla drugich jest to brak motywacji i wszechobecna nuda. Rzecz jasna są wideokonferencje, komunikatory i różne spotkania, jednak jeśli wcześniej pracowałeś w biurze, to zdecydowanie odczujesz brak kogokolwiek obok siebie. Praca chałupnicza nie jest więc dla osób, którym niezbędna jest obecność drugiego człowieka.

Praca w domu plusy i minusy - zdjęcie 2

Sen to podstawa (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet plusy)

Praca w domu najczęściej nie nakazuje Ci określonej pracy od 8 do 16. Oczywiście zdarzają się pilne projekty, dla których musisz wstać wcześnie rano, ale generalnie sam ustalasz kiedy zaczynasz i kiedy kończysz. Praca chałupnicza pozwala Ci na pełne wyspanie się, dzięki czemu na pewno nie będziesz narzekał na brak odpowiedniej ilości snu. Dodatkowo nikt nigdy nie zwróci Ci uwagi, że spóźniłeś się do pracy. Wbrew pozorom jest to aspekt bardzo ważny, ponieważ każdy z nas jest bardziej produktywny i kreatywny w innych godzinach. Zarabianie przez Internet ogranicza Cię więc w znacznie mniejszej ilości aspektów, niż praca na etacie.

Dom = praca (praca w domu plusy i minusy)

(praca przez Internet plusy i minusy)

Zarabianie przez Internet sprawia, że po kilku miesiącach spędzonych nad pracą w domu, możesz zwrócić uwagę, że Twoje życie prywatne i zawodowe zaczyna się powoli łączyć. Jest to proces możliwy do zatrzymania poprzez jasne ustalenie godzin pracy, natomiast świadomość tego problemu pojawia się zazwyczaj dopiero po dłuższym czasie.

Ma to również pozytywne strony. Zarabianie przez Internet i jednoczesne zajmowanie się dzieckiem lub zrobienie obiadu nie będzie większym problemem jeśli będziesz cały czas w domu. Praca w domu może być ogromnym plusem dla osób niepełnosprawnych, które miałyby duży problem z dotarciem do siedziby firmy.

Praca w domu plusy i minusy - zdjęcie 3

Potrzeba tak niewiele (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet plusy)

Praca chałupnicza zwykle wymaga jedynie komputera, najlepiej laptopa, ewentualnie dodatkowo telefonu. Te przedmioty wystarczą Ci, by zarobić pieniądze. Sprawia to, że praca w domu i wejście w świat zarobku internetowego jest stosunkowo proste i mało kosztowne.

Zarabianie przez Internet wymaga od Ciebie sprzętu. Jeśli zastanawiasz się nad nowym, wygodnym urządzeniem do pracy w domu, to przeczytaj TEN artykuł.

Zadbaj o samopoczucie (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet minusy)

Zarabianie przez Internet powoduje, że przebywasz wciąż w tym samym miejscu, więc samemu musisz zadbać o swoje samopoczucie. Przede wszystkim ważny będzie ruch, ponieważ siedzenie kilka godzin w tej samej pozycji nie sprzyja Twojemu zdrowiu. Przyda się także dobre odżywianie się, być może zmiana pomieszczeń do pracy, o ile dysponujesz laptopem. Pamiętaj też, że praca chałupnicza sprawia, że cały dzień spędzasz przed monitorem, przez co mogą przydać Ci się krople nawilżające do oczu.

Praca w domu plusy i minusy - zdjęcie 4

Oszczędność czasu i pieniędzy (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet plusy)

Praca w domu ma jeszcze jedną zaletę. Nie tracisz czasu na dojazdy oraz na transport. Po prostu wstajesz i zaczynasz działać. Polecamy jednak zawsze przed rozpoczęciem pracy wziąć prysznic, wypić kawę i zjeść dobre śniadanie. Znacznie bardziej pomaga to w skupieniu się. Praca chałupnicza to również oszczędność czasu względem robienia makijażu czy przygotowania idealnego, oficjalnego ubioru. W domu jest to zbędne.

Oszczędzasz również pieniądze. Nie musisz zamawiać drogiego lunchu. Wystarczy, że zrobisz sobie kanapkę i już będziesz najedzony. Oszczędność zauważysz również na braku wydatków na paliwo i bilety.

Brak bezpieczeństwa (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet minusy)

Praca w domu nie jest ciepłą posadą na lata. Wymaga ona od Ciebie dużej elastyczności, dostosowania swoich ofert, ciągłego rozwijania się i nabywania nowych umiejętności. Praca chałupnicza to branża bardzo szybko idąca do przodu i jeśli zostaniesz w tyle, możesz mieć duży problem z powrotem do zarobku dużych pieniędzy. Warto dodać, że większość prac internetowych nie wymaga od Ciebie inwestycji własnego kapitału, ale swój czas z pewnością musisz poświęcić. Może okazać się, że nie zostanie on opłacony tak, jak sobie to wyobrażasz, ponieważ praca w domu wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.

Praca w domu plusy i minusy - zdjęcie 5

Świat stoi otworem (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet plusy)

Zarabianie przez Internet sprawia, że możesz pracować dla wielkich korporacji z całego globu bez wychodzenia z domu. Praca chałupnicza pozwala Ci pracować dla największych światowych marek.

Brak doświadczenia (praca w domu plusy i minusy)

(zarabianie przez Internet plusy)

Jest to z całą pewnością zaleta, ale nie zawsze występująca. Zarabianie przez Internet wyróżnia się tym, że jeśli zatrudniasz się jako freelancer, na przykład copywriter, grafik, programista, to musisz dysponować umiejętnościami i jakimkolwiek portfolio, by przekonać do siebie przyszłego klienta. Praca chałupnicza nie wymaga natomiast przedstawiania rozbudowanych referencji poprzednich pracodawców czy tworzenia CV, bo najbardziej liczą się Twoje umiejętności. Praca w domu charakteryzuje się tym, że jeśli umiesz wykonać zlecenie i zaoferujesz za realizację atrakcyjną cenę, to klient jest Twój. Dodatkowo przy współpracy z sieciami afiliacyjnymi doświadczenie również jest zbędne. Praca chałupnicza jest więc dobrym miejscem, by rozpocząć swoją przygodę z zarabianiem.

Podsumowanie (praca w domu plusy i minusy)

Praca w domu, mimo posiadania kilku wad, ma znacznie więcej zalet. Zalety pracy przez Internet można właściwie dostrzec gołym okiem. Jest to bowiem bardzo wygodny tryb zatrudnienia. Dla osób, które lubią działać w swoim domowym zaciszu, jest to propozycja wręcz idealna. Pamiętaj też, że nasza ocena wad i zalet jest subiektywna, dla Ciebie minusy mogą okazać się plusami. Zarabianie przez Internet musi być świadomą decyzją, więc podsumujmy wszystko czego dzisiaj dowiedziałeś się o zdobywaniu pieniędzy w domu.

PRACA PRZEZ INTERNET

PLUSY

PRACA PRZEZ INTERNET

MINUSY

PRACA PRZEZ INTERNET

PLUSY I MINUSY

8 ZALET 5 WAD 2 CECHY WSPÓLNE
Praca w domu pozwala Ci samemu dysponować swoim czasem Praca w domu to zawsze coś do zrobienia, możliwość wystąpienia nadgodzin Praca to dom, dom to praca
Zarabianie przez Internet daje Ci niezależność Zarabianie przez Internet wymusza konieczność organizacji siebie i swojego miejsca pracy, znalezienia motywacji Praca w domu to często praca w samotności
Zarabianie przez Internet nie wymaga doświadczenia Praca w domu to najczęściej umowa zlecenie lub umowa o dzieło ——————
Zarabianie przez Internet to brak nakazanych godzin pracy, odpowiednia ilość snu Zarabianie przez Internet wymusza na Tobie konieczność dbania o samopoczucie ——————
Praca w domu jest prosta i mało kosztowna Zarabianie przez Internet to czasami brak bezpieczeństwa ——————
Praca w domu to oszczędność czasu i pieniędzy —————— ——————
Zarabianie przez Internet pozwala Ci pracować dla światowych firm nie wychodząc z domu —————— ——————
Praca w domu nie wymaga doświadczenia —————— ——————