Internet i komputer to Twoje podstawowe narzędzia pracy. Podpowiadamy jaki wybrać komputer do pracy przez Internet

Komputer do pracy przez Internet jest istotny. Praca przez Internet posiada niewątpliwą zaletę – niski próg wymagań sprzętowych, który musisz spełnić. Zwykły komputer do Internetu najczęściej wystarcza, a to sprawia, że wejście w świat zarobku online jest stosunkowo prosty, a już na pewno mało kosztowny. Komputer do pracy zdalnej wymaga dokonania wyboru względem parametrów, z którymi będziesz pracował. Na co zwrócić uwagę? Czym się kierować podczas selekcji? Jak wybrać komputer do pracy w domu? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.

Praca przez Internet ma swoje wady i zalety. Więcej przeczytasz w TYM artykule.

Komputer do pracy przez Internet - zdjęcie 1

Komputer do pracy przez Internet. Laptop czy komputer stacjonarny?

Na pytanie “jaki potrzebny jest komputer do pracy zdalnej?” nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli będziesz zajmować się księgowością, pisaniem tekstów, czy współpracą z sieciami partnerskimi, to komputer do Internetu z najtańszymi podzespołami w zupełności Ci wystarczy. Jeśli jednak będziesz tworzył grafikę, filmy wideo, to taki komputer do pracy przez Internet może być dla Ciebie niewystarczający przez brak odpowiedniej mocy obliczeniowej urządzenia. W takim przypadku bardziej przydatny będzie komputer dla grafika lub komputer do video, których możliwości zostaną rozszerzone specjalnie pod wykonywanie takich zadań.

Przenośny komputer do pracy zdalnej – od tego zacznijmy. Komputer do pracy przez Internet w postaci laptopa nada się tylko w sytuacjach, kiedy pracujesz nad tekstem lub czymś, co nie wymaga specjalnych parametrów. Może to być, na przykład, copywriting lub ksiegowość. Przenośny komputer do pracy zdalnej oczywiście ma ogromne plusy w postaci mobilności i tego, że możemy pracować gdzie tylko nam się podoba, do tego ma jeszcze jedną zaletę – można go dostać w naprawdę dobrej cenie. Komputer do pracy w domu do takich zastosowań kupisz już za 700zł i będzie on całkowicie wystarczający. Jest również w sprzedaży komputer do pracy w domu 2 w 1, który łączy tableta ze specjalnie dokującą klawiaturą. Jeśli natomiast dysponujesz trochę większymi środkami, to stacjonarny komputer do pracy w domu będzie lepszym wyjściem.

Komputer do pracy zdalnej – przykłady (wymagania niskie):
Laptop 2w1 KIANO Intelect X1 HD (komputer do pracy w domu),
Kiano Slimnote 14.2 (komputer do pracy w domu),
Kruger&Matz EXPLORE 1403 (komputer do pracy w domu),
Laptop ACER Aspire Switch 10 (komputer do pracy w domu).

Jednak komputer stacjonarny?

Jeśli będziesz pracował jako freelancer związany z tworzeniem czegoś, co wymaga dużej mocy urządzenia i wykorzystania jego możliwości, to powinieneś zdecydować się właśnie na stacjonarny komputer do pracy zdalnej. Przenośny komputer do pracy w domu może zagwarantować Ci moc podobną do desktopa, ale za dużo wyższą cenę. W stacjonarnym komputerze do pracy w domu to Ty decydujesz o częściach, stąd możesz stworzyć zestaw idealny pod siebie i swoje wymagania, co nie może mieć miejsca w przypadku urządzeń mobilnych. Nawet jeśli nie jesteś ekspertem z zakresu doboru sprzętu, to są dziesiątki for internetowych, których użytkownicy z całą pewnością za darmo pomogą dobrać Ci komputer do pracy w domu. Komputer do pracy przez Internet posiada różne ceny, w zależności od Twoich oczekiwań, ale dobry zestaw zbudujemy już za 1000 złotych.

Komputer do pracy zdalnej – przykłady (wymagania średnie):
Laptop HP 250 G5 (komputer do pracy w domu),
Laptop LENOVO Yoga 300-11IBR (komputer do pracy w domu),
Laptop DELL Inspiron 15 3552 (komputer do pracy w domu).

Nie zapominaj też, że stacjonarny komputer do pracy w domu wymusza na Tobie dodatkowe zakupy, takie jak monitor (koszt około 600zł), klawiaturę (koszt około 80 złotych), myszkę (koszt około 40 złotych) i podkładkę (koszt około 15 złotych).

Komputer do pracy zdalnej – przykłady (wymagania wysokie):
Laptop HP Pavilion x360 (komputer do pracy w domu),
Laptop LENOVO Ideapad 700-15ISK (komputer do pracy w domu),
Laptop DELL Inspiron 15 5567 (komputer do pracy w domu).

Komputer do pracy przez Internet - zdjęcie 2

Komputer do pracy przez Internet. Nowy czy używany?

Ta kwestia zależy tylko i wyłącznie od Twojego budżetu. Jeśli na komputer do pracy zdalnej chciałbyś wydać jak najmniej, to bardzo mądrym rozwiązaniem może okazać się przenośny komputer do pracy przez Internet, czyli laptop, używany lub powystawowy. Wiele osób obawia się, że komputer do pracy w domu z drugiej ręki jest awaryjny, tymczasem często jest to okazja na to, by komputer do pracy zdalnej z wyższej półki, trafił na nasze biurko za niższą cenę niż ta sklepowa. Bardzo ważna jest jednak gwarancja – komputer do pracy przez Internet powinien ją mieć na co najmniej 12 miesięcy.

Przed dokonaniem zakupu dobrze jest też obejrzeć cały komputer do pracy przez Internet i uruchomić go, sprawdzić jak się na nim pracuje. Niezbędna będzie również wizyta w serwisie komputerowym. Komputer do pracy zdalnej musi być wyczyszczony z wewnątrz, do tego pozostaje wymiany pasty termo przewodzącej itd. (koszt około 100 złotych). Nadal jednak jest to bardziej opłacalne, niż nowy komputer do Internetu i jeśli Twój budżet jest niewielki, to jest to opcja idealna dla Ciebie.

Komputer do pracy przez Internet - zdjęcie 3

Zwiększ swoją szybkość – wybieramy Internet

Podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać, brzmi: czy potrzebuję Internetu stacjonarnego, czy mobilnego? Jaki Internet wybrać? Internet stacjonarny, a internet mobilny różnią się od siebie. W największej mierze zależy to od tego, jaki komputer do pracy w domu wybrałeś, ale nie tylko. Logicznym wydawałoby się, że jeśli zdecydowałeś się na przenośny komputer do pracy zdalnej (laptop), to świadczy to o tym, że często będziesz pracować poza domem. Jednak nie jest to prawda, bo może po prostu cenisz sobie wolność i wykonywanie zadań w różnych pomieszczeniach, czy nawet w ogrodzie. W takim przypadku możesz skorzystać z oferty internetu stacjonarnego, a jedynie dokupić do niego router (koszt około 90 złotych), dzięki któremu uzyskasz sygnał WiFi.

Jeśli w zdecydowanej większości czasu pracujesz na terenie swojego miejsca zamieszkania, to powinieneś zdecydować się Internet stacjonarny. Gwarantuje Ci on pewne, niezachwiane połączenie, a przecież to jest dla nas ważne – ciągły kontakt z klientem lub z pracodawcą. Zazwyczaj 10Mb/s będzie prędkością absolutnie wystarczającą do przesyłania raportów, czy skończonych plików, a 30Mb/s da Ci pełną wolność. Jeśli zdecydowałeś się na stacjonarny komputer do pracy przez Internet, to również będzie to najmądrzejsze wyjście.

Jeśli natomiast zdarza Ci się opuszczać swój dom kilka razy w miesiącu, to zastanów się nad Internetem mobilnym lub zwiększeniem umowy z operatorem komórkowym, dzięki czemu otrzymasz bardzo duży pakiet danych. Wtedy możesz spożytkować swój telefon jako router i odbierać z niego Internet na tablecie lub wykorzystać komputer do pracy przez Internet. Musisz jednak pamiętać, że w takim przypadku bateria telefonu jest szybko zużywana. Możesz także wziąć nową umowę, gdzie, na przykład, za 29 złotych otrzymamy 40GB (oferta njumobile) lub za 49,99 złotych aż 100GB (oferta lajt mobile).

Podsumujmy więc

Internet stacjonarny Internet mobilny
Jaki internet wybrać?

Szybkość

Stała, określona w umowie, wystarczy 30Mb/s Zależna od zasięgu, LTE nawet do 100Mb/s
Jaki internet wybrać?

Niezawodność i stałość połączenia

Połączenie zrywane tylko w przypadku awarii, nie ma problemu z brakiem zasięgu Częstsza awaryjność, możliwość utracenia zasięgu i rozłączenia z siecią
Jaki internet wybrać?

Mobilność

Tylko przez WiFi z dodatkowym routerem Możliwość wykorzystania na terenie całej Polski, a nawet Unii Europejskiej
Jaki internet wybrać?

Wygoda korzystania

Internet musi zainstalować serwisant, konieczność używania kabla lub dokupienia routera dla WiFi Wkładasz kartę, komputer do pracy przez Internet ma gniazdo USB, gdzie podpinasz router, konfigurujesz i działa
Jaki internet wybrać?

Limit i cena

Powinieneś zmieścić się w 40 złotych za 30Mb/s, za 60Mb/s nie zapłacisz więcej, niż 55 złotych. Bez limitu danych Limit danych zależny od pakietu, od 29 do nawet 80 złotych. Najczęściej wystarczy korzystanie z tych najtańszych pakietów

Podczas doboru Internetu i chęci znalezienia odpowiedzi na pytanie “jaki Internet wybrać?”, koniecznie rozejrzyj się po ofercie kilku dostawców telekomunikacyjnych! Może okazać się, że inna firma zaoferuje Ci znacznie lepsze warunki za tą samą usługę.

Komputer do pracy przez Internet - zdjęcie 4

Telefon jest istotny?

Smartfon nie jest niezbędny, ale upraszcza kontakt pomiędzy Tobą, a pracodawcą. Możesz na bieżąco odpisywać na maile, korzystać z komunikatora firmowego, oglądać zadania na tablicy do wykonania, czy nawet odbywać wideokonferencje. Nie wymagane jest jednak zaawansowane urządzenie, wystarczy takie do 500-600 złotych. W końcu komputer do pracy zdalnej nie zawsze jest pod ręką. Dlatego wybór telefonu komórkowego jest istotny.

Jeśli Twoją praca przez Internet wygląda na zasadzie wykonywania zleceń jako freelancer, to możesz pomyśleć o telefonie z dual SIM, w którym umieścisz karty z dwoma numerami. Warto oddzielać życie zawodowe od tego prywatnego, a klient z całą pewnością nie raz poprosi Cię o kontakt telefoniczny. Większość chińskich producentów wspiera Dual SIM, na przykład Xiaomi, którego urządzenia można kupić w widełkach cenowych, które podaliśmy wyżej, nawet korzystając z polskiej, oficjalnej dystrybucji.

Co natomiast, jeśli posiadasz już swój prywatny smartfon? Jeśli oceniasz go dobrze, jego działanie Cię nie irytuje, telefon działa poprawnie i nie zwalnia, to jak najbardziej możesz go wykorzystywać. Szybkość działania jest często ważna, w końcu Twój pracodawca chce jak najszybciej otrzymać od Ciebie sygnały i informacje. Zadbaj więc zarówno o swój, jak i o jego komfort.

Praca przez Internet – jaki telefon?
Xiaomi Redmi 4A (dobry wybór telefonu komórkowego),
Xiaomi Redmi Note 5A (dobry wybór telefonu komórkowego),
Huawei Y6 2017 (dobry wybór telefonu komórkowego).

Komputer do pracy przez Internet - zdjęcie 5

Komputer do pracy przez Internet. Co jeszcze jest ważne?

Drugi monitor

Opcja do rozważenia zwłaszcza przy zawodach twórczych, takich jak grafik, programista, twórca wideo. Komputer dla grafika lub komputer do video może wystarczyć, ale dodatkowy ekran pomaga znacznie zwiększyć wydajność naszej pracy, ponieważ nie musimy wciąż przeskakiwać pomiędzy różnymi oknami w Windowsie, a wystarczy jedynie spojrzenie w bok na drugi ekran. Możesz pomyśleć o tym nawet jeśli nie zajmujesz się takimi zadaniami, bo na jednym monitorze możesz pisać tekst, a na drugim mieć otworzony firmowy komunikator. Oczywiście opcja ta wymaga od Ciebie nieco większego budżetu, jeśli jednak go nie posiadasz, to zignoruj tą propozycję. Pamiętaj, że komputer dla grafika i komputer do video to i tak dość spory koszt.

Dodatkowy tablet

Warto zastanowić się nad zakupem taniego tabletu, nawet takiego z serwisu AliExpress. Twój komputer do pracy przez Internet może mieć bardzo dobrego pomocnika. Na małym, dodatkowym ekranie znajdziemy kalendarz, listę zadań, pełnego maila, czy nawet aplikację odmierzające czas naszej pracy. Oczywiście do zainstalowania wszystkich tych programów może nam też posłużyć komputer do pracy przez Internet, ale praca z wieloma oknami jest niewygodna. Tymczasem tutaj mamy urządzenie, które służyłoby nam tylko do organizacji czasu i pracy. Na taki zakup nie powinieneś przeznaczyć więcej, niż 650 złotych, a możesz znaleźć nawet taki sprzęt, którego koszt wyniesie Cię niecałe 250 złotych.

Warto jeszcze bardziej pomyśleć nad tym zakupem, jeśli wcześniej zdecydowałeś się na stacjonarny komputer do pracy przez Internet. Do tabletu można bowiem dokupić klawiaturę podłączoną pod Micro USB i korzystać z niego jak z małego laptopa. Wtedy możesz pracować również poza domem, nawet nie mając notebooka. Oczywiście pewnych rzeczy na tablecie nie wykonasz, ale te podstawowe – jak najbardziej. Spokojnie będzie mógł on zastąpić Ci komputer do Internetu.

Kwestia ta Cię nie dotyczy, jeśli już masz tablet, który jest nieużywany. Jeśli natomiast korzystasz z niego w celach rozrywkowych Ty lub Twoi domownicy, to być może warto pokusić się o zakup nowego, przeznaczonego tylko do celów zawodowych.

Jeśli jesteś zainteresowany konkretnymi przykładami takich urządzeń, to powinieneś zainteresować się, na przykład, urządzeniami marki CHUWI. Jest to firma z całą pewnością Ci nieznana, tymczasem produkująca naprawdę wysokiej klasy sprzęt w niskiej cenie, a właśnie takie połączenie nas interesuje. Tworzy ona nie tylko tablety, a w swojej ofercie ma też komputer do pracy w domu w postaci urządzeń 2 w 1.

Ergonomia pracy

Komputer do pracy zdalnej i ekran będą przedmiotami, na których będziesz skupiał swoją uwagę przez większość dnia, stąd powinieneś zadbać o swoja wygodę. Podstawą jest odpowiednio dobrany fotel, który posiada regulację wysokości, a najlepiej także możliwość zmiany kąta oparcia i wysokości podłokietników. Zapewni Ci to komfortowe siedzenie, a po 8 godzinach pracy nie powinieneś odczuć bólu. Porządny fotel to koszt około 500-700 złotych, jednak starczy Ci on na lata. Zwracaj uwagę na okres gwarancji, 24 miesiące to całkowite minimum.

Komputer do pracy w domu jest ważny, lecz równie ważny jest wybrany ekran, jeśli rzecz jasna zdecydowałeś się na stacjonarny komputer do pracy przez Internet. Możliwość zmiany położenia i ustawienia odpowiedniego kąta patrzenia jest bardzo ważna dla zdrowia naszego karku. Jeżeli natomiast wolisz wykorzystywać przenośny komputer do Internetu, to pomyśl o podstawce pod niego (koszt około 30zł). Pozwoli Ci ona go dowolnie podnieść tak, by wykonywać zadania wygodnie i komfortowo. Jeśli dużo piszesz, to możesz też zastanowić się nad zewnętrzną klawiaturą, która znacznie przyspieszy wykonywanie zadań (koszt około 80 złotych).

3 thoughts on “Internet i komputer to Twoje podstawowe narzędzia pracy. Podpowiadamy jaki wybrać komputer do pracy przez Internet”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *