Ile zarabia programista? Programiści jakich technologii będą najbardziej rozchwytywani w tym roku?

Ile zarabia programista? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ale programowanie to jedna z najpopularniejszych branż freelancingu, a już na pewno najbardziej opłacalna. Rzadko bowiem mamy sytuację, kiedy pracodawca walczy o pracownika, a nie na odwrót. Jacy programiści będą najbardziej rozchwytywani w 2018 roku? Ile zarabia programista? My wiemy. I podzielimy się tą wiedzą.

programista c++, programista php, programista java, Ile zarabia programista - zdjęcie 1

Kogo potrzeba najbardziej? Programista zarobki

Zacznijmy od tego, że jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie planujesz rozpocząć swoją przygodę w kierunku programowania. To świetnie, jest to naprawdę dobrze płatna i kreatywna praca, która rzadko kiedy bywa monotonna.

Co roku różne korporacje tworzą badania, które pozwalają stworzyć profil programisty idealnego. Jest to taki pracownik, który posiada umiejętności, które bez większego trudu gwarantują mu zdobycie stanowiska. Widoczne są pewne trendy, które z roku na rok narastają. Jak więc przedstawia się etatowiec perfekcyjny?

programista c++, programista php, programista java, programista zarobki - zdjęcie 2

Ile zarabia programista? Języki programowania

Badanie przeprowadzone zostało na grupie ponad 49 tysięcy osób z Polski (w tym 9 tysięcy z branży IT), a stworzone zostało poprzez analizę serwisu GoldenLine. W ramach platformy dostępna jest Wyszukiwarka Kandydatów GoldenLine, dzięki której pracodawca może zapraszać na rozmowę kwalifikacyjną konkretnych pracowników, którzy spełniają jego oczekiwania. Mogą to być osoby znające określone języki programowania, na przykład – programista Java, programista PHP, czy programista c++.

Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej 9 tysięcy profili zawodowych, w ramach których, osoby zarządzające nimi, otrzymały zaproszenie na rozmowę o pracę, można stwierdzić, że najbardziej pożądanymi językami programowania, są:

  1. Programista Java Script (62%, które zostały zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną, miało zaznaczoną na swoim profilu tą zdolność),
  2. Programista Java (48%),
  3. Programista SQL (42%),
  4. Programista PHP (33%),
  5. Programista C# (28%),
  6. Programista C++ (17%).

programista c++, programista php, programista java, Ile zarabia programista - zdjęcie 3

Bądź programistą nawet bez studiów! Programista zarobki

Według badań, coraz mniej osób decyduje się na rozpoczęcie studiów i zdobycie wykształcenia wyższego. Dodatkowo GUS stwierdza, że dziś z kursów i szkoleń korzysta 29%, a z samokształcenia 25% osób więcej niż 10 lat temu. Eksperci z Kodilla.com dodają, że według ich prognoz, za 3 lata liczba osób wybierających się na studia spadnie o aż 32%. Jasno pokazuje to kierunek, w którym będzie szło zdobywanie wiedzy.

programista c++, programista php, programista java, programista zarobki - zdjęcie 4

Ile zarabia programista? Zrób kurs…

Ile zarabia programista? Ma na to wpływ kilka czynników, ale jak się okazuje, rzadko kiedy jest to specjalistyczne wykształcenie. Pracodawca liczy bardziej na konkretne zdolności, niż na dyplom ukończenia uczelni.

Według danych GUS, co czwarta osoba w wieku 25-64 lat wzięła udział w przynajmniej jednym kursie lub szkoleniu. Jest to idealne miejsce do nabycia nowych umiejętności, również tych związanych z programowaniem. Mało tego, 6,5 miliona Polaków uczy się samodzielnie. Mamy więc do czynienia z ogromną grupą osób, które nie potrzebują uczelni i uniwersytetów, by dążyć do zdobycia pracy swoich marzeń.

Szkolenia i kursy charakteryzuje wiele cech, które sprawiają, że stają się one bardzo atrakcyjne. Za stosunkowo niską cenę, rzadko kiedy przekraczającą 150 złotych, możesz nabyć zestaw konkretnych zdolności. Bez lania wody, bez zbędnych dodatków. Świetne w takim seminarium jest to, że są one tworzone przez praktyków branży, którzy od lat zajmują się zagadnieniami, o których opowiadają.

W tej cenie możesz liczyć na około 20, lub nawet więcej, godzin materiałów szkoleniowych w postaci wideo oraz szeregu eksperckich artykułów. Mało tego, otrzymujesz dożywotni dostęp do tego kompendium wiedzy. Jeśli kiedyś poczujesz potrzebę powrotu do nabytych informacji, to nie będzie z tym żadnego problemu. Możesz też przygotowywać się z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, ponieważ platformy e-learningowe mają opracowane specjalne aplikacje mobilne.

Ciekawym aspektem kursów jest też to, że większość z nich oferuje certyfikat, który udostępniany jest tuż po ukończeniu szkolenia. Potwierdzi on nowe, nabyte umiejętności.

Do Twojej dyspozycji jest wiele, różnych serwisów szkoleniowych – strefakursow.pl, eduweb.pl lub globalne udemy.com.

programista c++, programista php, programista java, Ile zarabia programista - zdjęcie 5

Kursy programistyczne. Programista zarobki

Istnieje ich naprawdę mnóstwo. Poruszają wiele różnych tematyk i uczą kilku języków programowania. Ba, znajdziesz nawet takie, które przygotują Cię do pracy z sieciami komputerowymi. Kursy programistyczne mają też tę zaletę, że opisywana w nich technologia jest aktualna. O ile książki mogą być już lekko niedzisiejsze, bo wydane kilka lat temu, to w Internecie wciąż powstają nowe szkolenia, a te stare nierzadko są na bieżąco aktualizowane, by oferować bieżącą wiedzę.

Ile zapłacisz za porządny kurs programowania? Spójrz na te przykłady:

  • Programista C++ – kurs “od zera do bohatera” – 119 złotych,
  • Programista Java – fundamenty języka – 119 złotych,
  • Fundamenty programowania w języku Kolin – 99 złotych,
  • Programista C++ – kurs aplikacji bazodanowych (dla profesjonalistów) – 129 złotych,
  • Kurs Tworzenia Stron WWW w HTML i CSS od Podstaw do Eksperta – 609 złotych.

Zwróć uwagę, że bardzo często organizowane są specjalne promocje, w ramach których szkolenia można dostać za naprawdę małe pieniądze. Przykład – w okresie od 19.04.2018 do 29.04.2018, wszystkie kursy na Udemy.com, można było zakupić za kwotę 34,99 złotych. Każdego stać na taki koszt, a tak niewielka ilość zainwestowanych środków może nauczyć Cię rzeczy, które pomogą Ci zdobyć posadę programisty.

programista c++, programista php, programista java, programista zarobki - zdjęcie 6

…i pracuj. Ile zarabia programista?

Najciężej jest zacząć. Wiele firm przyjmuje do pracy stażystów. Staż taki, mimo iż stosunkowo kiepsko płatny, jest doskonałą drogą do zdobycia cennego doświadczenia, pracy nad ciekawymi projektami oraz, co najważniejsze, poznania ludzi, którzy pomogą Ci rozwijać swoje umiejętności.

Prócz stażu możesz również być freelancerem – wykonywać proste zlecenia programistyczne, dzięki którym stworzysz swoje portfolio. Mało tego, samodzielnie nauczysz się rozwiązywać problemy, które pojawią się w trakcie realizacji.

Oba sposoby nie są na początku specjalnie dochodowe – to pewne. Pamiętaj jednak, że programiści mogą bardzo szybko awansować, a jeśli Twój pracodawca, u którego odbywasz staż, zobaczy w Tobie potencjał, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś stał się pełnoprawnym członkiem zespołu i otrzymywał wynagrodzenie zbliżone do innych osób w drużynie.

Więcej o freelancingu przeczytasz w TYM artykule.

programista c++, programista php, programista java, Ile zarabia programista - zdjęcie 7

Programista zarobki. Najważniejsze portfolio

Wspomnieliśmy wcześniej o portfolio. Dla absolutnej większości pracodawców, mało istotne będzie Twoje wykształcenie. Znacznie bardziej będą ich interesowały projekty, w których brałeś udział. Jest to największy pokaz Twoich umiejętności i jeśli portfolio zrobi wrażenie na Twoim pracodawcy, to masz gwarancję otrzymania zaproszenia na rozmowę o pracę. Mało tego, jest to idealna wizytówka dla Twoich klientów, którzy będą oczekiwali od Ciebie wykonania danego zadania. Programista zarobki ma zawsze uzależnione od nabytych talentów, a te doskonale prezentuje właśnie portfolio.

Czego oczekują programiści? Programista zarobki

JobLab przeprowadziło badanie, w którym zapytali programistów o ich oczekiwania. Jest to istotne, ponieważ programista jest na tyle ważnym członkiem zespołu, że w niektórych przypadkach trwa o niego zażarta walka. Pracodawcy mogą więc oferować dodatkowe profity, których oczekują ich pracownicy. Przebadanych zostało 450 programistów (wśród nich eksperci różnych branż – programista java, programista php, programista c++, itd.), a każdy z nich musiał wskazać 3 najważniejsze warunki pracy. Jakie są więc najważniejsze aspekty pracy w IT?

  • Wynagrodzenie (85.5%)
  • Język programowania (51.7%)
  • Używane technologie (42.9%)
  • Dokładne obowiązki (22.6%)
  • Lokalizacja (21.7%)
  • Nazwa firmy (17.2%)
  • Szkolenia i rozwój (13.3%)
  • Info o pracodawcy (8.8%)
  • Godziny pracy (8.6%)
  • Zespół (8.1%)

Jak widać powyżej mimo, iż programista zarobki ma bardzo przyzwoite, to mimo wszystko nadal jest to najważniejszy aspekt, właściwie decydujący o wybraniu przyszłego pracodawcy.

programista c++, programista php, programista java, programista zarobki - zdjęcie 8

Ile zarabia programista? Na co najbardziej zwrócić uwagę?

Przechodzimy do pierwszego, głównego pytania – czego potrzeba, by mieć gwarant pracy w branży programistycznej w 2018 roku? Największą szansę na zaproszenie na rozmowę o pracę daje Ci znajomość Java Script – jest to najbardziej pożądana technologia. Programista Java Script jest więc na najlepszej pozycji. Oczywistym jest też, że liczy się Twoje doświadczenie. Jeśli masz za sobą długie lata w branży, to pewne jest, że nie będziesz narzekał na brak zainteresowania ze strony pracodawców. Warto ciągle szkolić się w nowych umiejętnościach, by móc zarabiać jeszcze więcej na wykonywaniu swoich zadań.

Nie możemy zapominać też o wynagrodzeniu, więc drugie, zadane przez nas pytanie, brzmiało – ile zarabia programista? Na to pytanie nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Zarobki w branży programistycznej są najróżniejsze, od 2 tysięcy złotych na stażu, do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie jako doświadczony ekspert. Programista zarobki może mieć więc naprawdę wysokie.

Pamiętaj, że możesz również szkolić się z wielu innych dziedzin. Przykładem może być zarabianie w Internecie, o którym wiedzę możesz posiąść dzięki forum internetowym.

Więcej o zdobywaniu wiedzy o zdobywaniu pieniędzy przez Internet poprzez fora internetowe, znajdziesz w TYM artykule. (wkrótce)