Gdzie szukać zleceń i pracy zdalnej?

Gdzie szukać zleceń – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Na naszym blogu poruszaliśmy już wiele razy temat pracy przez Internet. Pisaliśmy o freelancingu, mentoringu i kilku innych modelach zdobywania pieniędzy. Wszystko to wygląda świetnie, ale jeśli chcesz wykonywać zlecenia, to najczęściej musisz je samemu znaleźć. Gdzie szukać pracy zdalnej? Jakie są miejsca do pracy zdalnej?

gdzie szukać zleceń, zlecenia freelancer, praca zdalna zlecenia - zdjęcie 1

Gdzie szukać zleceń? Szukaj mądrze! Praca zdalna zlecenia

Oczywiście głównie mowa tutaj o pracy freelancera. Miejsca do pracy zdalnej to spora grupa stron, na których znajdziesz przyszłych zleceniodawców. Niektóre z nich są bardziej skuteczne, inne mniej. Różnie jest również jeśli chodzi o poziom konkurencji. Są też pozostałe aspekty, na które powinno się zwrócić uwagę. Jakie? Gdzie szukać pracy zdalnej? Gdzie szukać pracy zdalnej?

Więcej o freelancingu, czyli zarabianiu na wykonywaniu zleceń, przeczytasz w TYM artykule. Jak wyglądają zlecenia freelancer? Sprawdź.

gdzie szukać pracy zdalnej, miejsca do pracy zdalnej, strony zlecenia - zdjęcie 2

Gdzie szukać pracy zdalnej? Serwisy branżowe – strony zlecenia

Oczywisty wybór. Serwisy, które skupiają wokół siebie zleceniodawców i wykonawców. Ten pierwszy tworzy ogłoszenia, a Ci drudzy walczą o możliwość wykonania zadania. Portale tego typu są jednak coraz mniej popularne, głównie z powodu ograniczonych możliwości dla użytkowników darmowych. Jeśli chce się swoje ogłoszenie wyróżnić, to nierzadko trzeba zapłacić. Nawet, jeśli niektóre portale nie pobierają żadnych opłat na start, to w większości wymagają prowizji od każdego zamówienia. Jest ona procentowa lub określona z góry.

Dodatkowo kontakt z przyszłym współpracownikiem jest bardzo ograniczony. Czasami ma on jedynie możliwość napisania krótkiego komentarza. Jest więc to niewygodny sposób komunikacji dla obu stron.

Musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną wadę takich platform – duża konkurencja i spora ilość amatorów. Sprawia to, że czasami zobaczysz propozycję wykonania pełnej strony WWW za 100 złotych. Część klientów, przy wyborze zleceniobiorcy, patrzy tylko i wyłącznie na jeden aspekt – cenę. Sprawia to, że nie masz szans konkurować z propozycjami innych, ponieważ 100 złotych za wykonanie całego serwisu, to cena zdecydowanie zbyt niska, przynajmniej naszym zdaniem.

Niemniej jednak serwisy do poszukiwania zleceń nadal istnieją i są jednym z miejsc poszukiwania zadań do wykonania. Do najpopularniejszych należą Oferia, Useme i Freelanceria.

gdzie szukać zleceń, zlecenia freelancer, praca zdalna zlecenia - zdjęcie 3

Gdzie szukać pracy zdalnej? Fora internetowe – strony zlecenia

Gdzie szukać zleceń? Na forach internetowych. Głównie mowa o tych powiązanych tematycznie z zamówieniami, których poszukujesz, na przykład, forum internetowe stworzone dla programistów. Na większości forów dyskusyjnych znajdziesz specjalne działy, które służą zlecaniu zadań oraz ogłaszaniu usług swojej osoby i prezentowaniu umiejętności. Zlecenia ogłaszane poprzez fora charakteryzują się znacznie mniejszą ilością konkurencji. Jeśli pasjonujesz się określoną dziedziną, na przykład afiliacją, to możesz też zerknąć na serwisy poświęcone właśnie takiej tematyce. Na nich również znajdują się odpowiednie działy, na których można dostać zlecenie, a Twoja znajomość branży będzie dodatkową zaletą.

Przygotowaliśmy specjalny artykuł o branżowych forach internetowych, na których znajduje się cenna wiedza. Znajdziesz go TUTAJ. (wkrótce)

gdzie szukać pracy zdalnej, miejsca do pracy zdalnej, strony zlecenia - zdjęcie 4

Gdzie szukać pracy zdalnej? Social media – strony zlecenia

Ostatnio jedno z najpopularniejszych miejsc znajdowania zleceń. Najlepiej korzystać z tematycznych grup, do których dołączają twórcy z danej branży i klienci, którzy ich poszukują. Istnieją grupy, na których udostępnianych jest naprawdę duża ilość ogłoszeń. Wystarczy odezwać się do zleceniodawcy, najczęściej zaprezentować swoje poprzednie doświadczenie i materiały, które zostały wcześniej przez Ciebie stworzone i można starać się o pracę.

Pamiętaj jednak, że większość klientów nie ustala konkretnej kwoty, którą otrzymasz. Czasami podawane są widełki, ale konkretna stawka to rzadkość. Liczą oni raczej na propozycję ze strony wykonawcy.

Warto dołączyć do jak największej ilości grup tematycznych i na bieżąco je śledzić. Upewnij się też, że masz ustawione powiadomienia o każdym nowym poście.

Jak więc widzisz, miejsca do pracy zdalnej nie ograniczają się do jednej witryny.

gdzie szukać zleceń, zlecenia freelancer, praca zdalna zlecenia - zdjęcie 5

Zlecenia freelancer – niech Ciebie znajdą!

Gdzie szukać zleceń? Rzecz jasna w Internecie, ale nie tylko to jest istotne. Oczywiście walczenie o zamówienia jest częścią pracy freelancera. Możesz jednak sprawić, że część zleceń otrzymasz od klientów, którzy będą chcieli do ich wykonania konkretnie Ciebie. Stawia Cię to wtedy na bardzo dobrej pozycji, gdzie masz znacznie lepsze możliwości do ustalenia swoich warunków. Jednak, by mogło tak się stać, musisz zadbać o odpowiedni wizerunek.

gdzie szukać pracy zdalnej, miejsca do pracy zdalnej, strony zlecenia - zdjęcie 6

Praca zdalna zlecenia – Marketing szeptany

Nie wstydź się poprosić swojego klienta o polecenie Twoich usług. Marketing szeptany to zdecydowanie najskuteczniejsza forma reklamy. Warto więc dbać o jak największe zadowolenie zleceniodawców. Im większą satysfakcję z realizacji będą oni czuli, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz polecony i otrzymasz nowe zlecenia.

gdzie szukać zleceń, zlecenia freelancer, praca zdalna zlecenia - zdjęcie 7

Praca zdalna zlecenia – Własna strona WWW

Przydatna w tym celu będzie własna strona WWW, choćby prosta. Zamieścić można na niej podstawowe informacje, dzięki czemu dla klienta wszystko stanie się jasne. Jego obsługa zajmie Ci też mniej czasu, ponieważ najważniejsze informacje znajdzie na serwisie. Możesz też zastanowić się nad wprowadzeniem nowoczesnych funkcji. Przykładowo, jeśli chcesz być copywriterem, możesz stworzyć system, który po wypełnieniu formularza i podaniu parametrów tekstu (oczekiwana liczba znaków/słów, tematyka artykułu, dodatkowe tłumaczenie na język obcy, konieczność pisania pod SEO i inne), poda dokładną cenę, która będzie musiała być przez klienta zapłacona, najlepiej poprzez szybki przelew, na przykład Przelewy24.pl. To wszystko znacznie skraca czas obsługi i pozwala Ci skupić się tylko na tworzeniu.

gdzie szukać pracy zdalnej, miejsca do pracy zdalnej, strony zlecenia - zdjęcie 8

Praca zdalna zlecenia – Zadbaj o klienta

Ustaliliśmy już gdzie szukać zleceń. Należy jednak przygotować się na kontakt z konsumentem. Będzie Ci znacznie wygodniej, jeśli stworzysz gotową wiadomość do wysłania do przyszłego klienta. Powinna być ona wykonana w sposób jak najbardziej profesjonalny – w końcu to pierwszy kontakt zleceniodawcy z Twoją osobą. Dobrze by było, żeby była to wiadomość do dopasowania, na przykład, “Drogi Panie Jacku”, gdzie imię byłoby zmieniane w zależności od nabywcy. Poczuje on wtedy, że zwracasz się bezpośrednio do niego i nie używasz wciąż tych samych regułek.

Możesz także zagwarantować rabat przy kolejnych zleceniach. Dzięki temu klient może do Ciebie wrócić, jeśli będzie potrzebował kolejnych realizacji.

gdzie szukać zleceń, zlecenia freelancer, praca zdalna zlecenia - zdjęcie 9

Zlecenia freelancer. Na co najlepiej się zdecydować?

Wracając więc do głównego pytania – gdzie szukać zleceń? Wszystko zależy od tego, ile zleceń chcesz przyjąć. Jeśli freelancing jest Twoim źródłem utrzymania, to oczywistym jest, że im więcej zamówień, tym lepiej. W takim przypadku warto reklamować się w każdym z wymienionych miejsc, w końcu klienci mogą czekać wszędzie. Jeśli natomiast freelancing jest Twoim zajęciem dodatkowym, to możesz korzystać wyłącznie z określonego źródła zleceń, na przykład, wypatrywać ich tylko na grupach na portalach społecznościowych. Sam więc musisz zdecydować, ile czasu chcesz poświęcić na swoją pracę, tym samym ile pieniędzy pragniesz na tym zarabiać.

Wiesz, że pracując przez Internet, nie musisz rezygnować z czasu wolnego? Więcej przeczytasz TUTAJ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *